Błędy w projektach etykiet

Codziennie otrzymujemy pliki, które zawierają opisane błędy. Jeżeli spróbujesz ich uniknąć, szybciej będziemy mogli zająć się twoim zamówieniem i będziesz mógł uzyskać wydruk wysokiej jakości. Skontaktuj się z nami, jeżeli masz wątpliwości dotyczące opisanych 10 punktów. Chętnie je wyjaśnimy.
Jeżeli po raz pierwszy zajmujesz się projektowaniem graficznym, możesz popełnić takie błędy nie zdając sobie z nich sprawy.  Prześlij do nas e-mail ze swoim projektem lub zadzwoń, abyśmy mogli rozwiać wszelkie wątpliwości.  Warto jest poświęcić czas i uwagę w procesie projektowania, aby uniknąć tych błędów i uzyskać  wydruk etykiet wysokiej jakości.

10 najpowszechniejszych błędów podczas projektowania etykiet

Codziennie otrzymujemy dziesiątki różnych projektów etykiet do druku. Czasami są one idealne, ale często pojawiają się problemy, które musimy rozwiązać przed przystąpieniem do drukowania. Przygotowaliśmy więc listę najczęstszych błędów, jakie popełniane są podczas przygotowywania etykiet.  Jeżeli zwrócisz uwagę, aby ich unikać, oszczędzisz sobie wiele czasu, energii i pieniędzy.  Oto 10 najpowszechniej popełnianych błędów podczas przygotowywania etykiet:

1. Mało popularne czcionki.
Jest to powszechny problem odkąd przygotowujemy pliki cyfrowo. W swoim komputerze możesz mieć duży wybór czcionek, ale jeśli my ich nie będziemy mieć podczas otwierania pliku, to pojawi się wiadomość o błędzie.  Aby uniknąć takich problemów, skonsultuj z nami wybór czcionek.


2. Brak marginesu na spad
Jeżeli chcesz, aby kolor dobrze pokrył całą etykietę, aż do krawędzi, musisz pozostawić margines na spad.  Jeżeli ,na przykład, chcesz uzyskać etykietę o wymiarach 3" x 5", to wymiary projektu muszą być nieco większe i wynosić około 3,125" x 5,125". Ważne pisma, wykresy, informacje powinny zostać umiejscowione przynajmniej 3 mm od krawędzi. Format danych należy zaplanować tak, aby pasował do zadanego formatu etykiety.  Ten zaplanowany dodatkowo na każdej stronie projektu margines rzędu 1mm zostaje odcięty podczas procesu produkcji.

3. RGB vs. CMYK
Większość maszyn drukujących i drukarek wykorzystuje druk czterokolorowy, znany jako CMYK. Wszystkie ekrany komputerowe zaś pokazują kolory w formacie RGB (czerwony, zielony,niebieski). Jeżeli stworzysz kolory na bazie systemu RGB, to będą one się różnić po wydrukowaniu w CMYK. Projektuj więc kolory od razu w systemie CMYK. Zawsze powinieneś zażądać wydruku próbnego, jeżeli kolory są dla ciebie ważne.

4. Niewłaściwa rozdzielczość
Wiele osób przysyła wycinek ze strony internetowej i oczekuje, że stworzymy z tego etykietę. Niestety,  w większości wypadków pliki na stronach internetowych mają bardzo małą rozdzielczość, wynoszącą nawet 72 dpi.  Wydruk w takiej rozdzielczości wyglądałby okropnie. Dla uzyskania jak najlepszego efektu polecamy rozdzielczość wynoszącą 300 dpi lub większą.

5. Wąskie przestrzenie wokół etykiety.
Jeżeli chcesz uzyskać pustą przestrzeń wokół krawędzi lub spad na samej krawędzi projektu, jest to ryzykowne.  W procesie wydruku i wykrajania etykiet mogą nastąpić niewielkie przesunięcia. Przesunięcia takie często są mniejsze, niż milimetr, ale jeżeli zaprojektujesz pustą przestrzeń przy samej krawędzi etykiety, to różnice powstałe w wyniku takich przesunięć mogą być widoczne.  Jeżeli zależy ci na uzyskaniu ramki wokół etykiety, to zaprojektuj ją dość szeroką.  W ten sposób przesunięcia w procesie wydruku nie będą widoczne.

6. Błędy ortograficzne i literówki.
To jest jasne same w sobie, ale tak często widzimy takie błędy, że postanowiliśmy o nich przypomnieć.  Czasami wyłapujemy literówki, ale to ty musisz dopilnować, aby projekt był poprawny.  Nigdy za mało sprawdzania - nawet, kiedy jesteś pewien, że projekt nie zawiera błędów, sprawdź tekst jeszcze raz.  Czasami drukujemy piękne etykiety. Po wydruku zaś okazuje się, że zawierają one błędy literowe.  Poświęć wiele uwagi na sprawdzenie, czy tekst na etykiecie jest poprawny.

7. Brakująca grafika/linki.
Problemy mogą się pojawić się przy starszych wersjach takich programów, jak Photoshop lub Illustrator. Wszystkie elementy graficzne powinny być umieszczone w pliku, zanim wyślesz je do nas. W przeciwnym wypadku grafika lub linki nie pojawią się, kiedy otworzymy folder.

8. Nieczytelny format oprogramowania
Jest wiele programów, które możesz stosować do projektowania etykiet.  Z wielu z nich jednak można drukować tylko na drukarkach biurowych.  Większość z nich nie współpracuje z profesjonalnymi maszynami drukującymi.  Zawsze stosuj programy standardowe, takie jak Adobe Photoshop i Illustrator. Dzięki nim uzyskasz projekt etykiet wysokiej jakości. Jeżeli nie dysponujesz takim oprogramowaniem, zapisz projekt w standardowym formacie graficznym, takim jak EPS, TIF lub JPEG.

9. Oczekiwania kolorystyczne
Wiele osób przygotowuje projekt etykiet, drukuje go na swojej drukarce i oczkuje uzyskania takich samych kolorów w druku profesjonalnym na cyfrowych maszynach drukujących.  Ale każdy, kto posiada przynajmniej dwie drukarki wie, że kolory mogą różnić się nawet pomiędzy nimi.  Jeżeli kolor jest ważny w projekcie, poproś o wydruk próbny. Zobaczysz wówczas, jak będą wyglądały etykiety i czy kolor uzyskiwany w procesie wydruku spełnia twoje oczekiwania.

10. Niewłaściwie zwymiarowany projekt.
Często otrzymujemy projekty, które nie pokrywają się rozmiarami z rozmiarem zamawianej etykiety. Takie projekty mogą być zamierzone, ale przed otrzymaniem szczegółowych instrukcji, nie możemy przystąpić do dalszej pracy. Jeżeli projekt posiada inne rozmiary, niż zamawiana etykieta - dołącz do zamówienia szczegółowe instrukcje.